Výzkumné skupiny
V rámci studia bioinformatiky se každý student může zapojit do výzkumu!
Strukturní bioinformatika
Vedoucí: doc. RNDr. Radka Svobodová, Ph.D.
Vědecké zaměření
Náš výzkum se zaměřuje na analýzu 3D struktury proteinů, jejich fragmentů a celých proteinových rodin. Konkrétně se zabýváme vizualizací, validací, anotací, detekcí fragmentů a charakterizací proteinů a proteinových rodin. Vyvíjíme rovněž softwarové nástroje pro realizaci těchto typů analýz.
Hlavní cíle:
- Vizualizace 1D, 2D a 3D struktury
- Detekce proteinových kanálů a fragmentů
- Validace struktur
- Výpočet parciálních atomových nábojů
- Anotace struktury proteinů
Výpočetní systémová biologie
Vedoucí: doc. RNDr. David Šafránek, Ph.D.
Vědecké zaměření
Výzkum v laboratoři Sybila se zaměřuje na vývoj pokročilých metod a softwarových nástrojů pro modelování a analýzu komplexních přírodních procesů na úrovni buňky i populací. Modely využíváme k vysvětlení buněčných procesů a dále k návrhu jejich ovlivnění za daným účelem (léčba, biotechnologie).
Hlavní cíle:
- Inference a analýza biologických sítí
- Využití metod AI a ML pro syntézu modelů z dat
- Vývoj nástrojů pro zpracování a anotaci modelů
- Vývoj bioinformatických webových portálů
Glykobiochemie
Vedoucí: prof. RNDr. Michaela Wimmerová, Ph.D.
Vědecké zaměření
Výzkum je zaměřen na strukturně-funkční studium proteinů, které se podílejí na syntéze oligosacharidů (glykosyltransferázy) a specifickém rozpoznávání sacharidů (lektiny). Důraz je kladen na proteiny obligátních a oportunních patogenů, které souvisejí s virulencí/patogenitou organismu, a na hledání nových lektinů se zajímavou specifitou vazby cukrů nebo biologickými vlastnostmi.
Hlavní cíle:
- Výzkum struktury lektinů a glykosyltransferáz, jejich interakcí se sacharidy a jejich vztahu k funkcím živých systémů, nemocem a terapii.
- Studium terapeutických aspektů rozpoznávání a adhezních jevů v interakcích mezi hostitelem a patogenem a v symbiózách. Testování nových léčiv na bázi sacharidů zaměřených proti adhezi a virulenci patogenu.